Tuesday, 19 August 2014

1. Българско Възраждане

Тема 1
Българско възраждане

1. Название – думата „възраждане” е буквален превод от френската дума „ренесанс”. Тя се използва като понятие още в епохата, за която, отнася. Днес обаче по-разпространен е термина „Българско възраждане”, чрез който се изтъква националната специфика на епохата и на процесите ставащи в нея.
2. Епоха – БГ възраждане се простира в 2-ве столетия – XVIIIXIX век. Наистина признаци на възрожденския процес се наблюдават по рано, още от края на XVI в. , но в пълната си изявеност ги наблюдаваме през 18 и 19 – то столетие. Напоследък някои изследователи определят времето от края на 16 до средата на 18 век като период на прехода м/у Средновековие и Възраждане.
3. Същност. Както Ренесансът в Европа, така и БГ възраждането е синтез от социални, икономически,  политически и културни изменения, които бележат прехода от феодализма към новото време. Тези процеси се изразяват в:
А) борба за независима и централизирана държава
Б) утвърждаване на града с неговите социални условия
В) развитие на търговията и книгопечатането
Г) разширяване на пространствените контакти м/у хората
Д) формиране на националното самосъзнание
Е) изграждане на светска култура и идеология
4. Специфика – БГ възраждане има и свои отличителни черти, които го правят по – различно от европейския
 Ренесанс:
А) изостава спрямо.............. с няколко столетия
Б) не повтаря неговите етапи, макар че се забелязват типологически сходства и влияние. Например Георги Гачев говори за ускореност и сгъстеност на процесите у нас Николай Генчев пък смята, че в БГ 18 и 19 в. се вместват и Ренесансът и Просвещението и буржоазните революции, които претърпява Европа. За българина това е времето когато, се формира БГ нация, изгражда се национална култура и се води борба за освобождаване и възстановяване на България.
В) икономическите реформи разширяват кръгозора на българското население, дават му самочувствие и подпомагат социалното му замогване.
Г) българинът през този период няма достъп до властта. Икономически, политически и духовно той е в зависимо положение от националния потисник и от църковните управници (гръцката патриаршия). Затова основната цел е борбата за национално освобождение за църковна независимост и за утвърждаване на българския език и култура. Тези цели всъщност се подкрепят.
Д) БГ. В-дане има и друга разлика от Европейския ренесанс. Нашето просвещение има по – силно изразен образователно – просветителски характер, а хуманистичните идеи на Европа се пречупват през идеята за дълг към Отечеството.
Е) едновременно са налице както стремеж към модернизация и догонване на Европа, така и тенденция за утвърждаване на патриархалната традиция. Това определя култа към родното минало. Това определя спецификата на националното ни Възраждане.
5. Периодизация на епохата на Б.В-дане – очертават се три основни под етапа:
А) I – ви (Ранно възраждане или Преходен период) – до началото на 19 в. Характеризира за с промени в стопанския живот, започва формирането на народностно и гражданско съзнание у българина.
Б) II – ри от 20 години на 19 в. до Кримската война (1853 - 1856). Отличава се с борба за просвета и църковна независимост. Създават се първите светски училища, създават се учебници за тях, развива се периодичния печат. Културния живот се измества от манастирите към градовете.
В) III – ти от Кримската до................(1956 – 1958) същинско БВ-дане, защото културата достига разцвет. Засилва се революционната борба, чиито връх е Априлското въстание.       





No comments:

Post a Comment